Login: Password:
Hlavní stránka » Fórum » Novinky » Informace ohledně serveru
stránky: 1
Sebastian
  • Posts:
  • Reply #1  |  17-11-2012, 20:01:22
Má historicky druhá novinka je tu a s ní várka aktuálních (zákulisních) informací. Jak jsem slíbil v mé předchozí novince, pokusím se přiblížit situaci ohledně nového webu a důvodů, proč bude pozdržen. Mám trošku guláš v tom, co řekl Drahy jen mně a co oznámil vám všem a tak se nezlobte, pokud třeba budu opakovat informace, které již dávno víte. Chci však mít jistotu, že máte všechny důležité informace ohledně serveru a ty se budu snažit pravidelně přinášet právě já.

Nový web se začal oficiálně řešit na konci minulého roku (prosinec 2011). Moderní technologie nám umožňují procházet internet přes mobilní zařízení, jako jsou tablety, mobilní telefony a mnohé další. Proto jsme si řekli důvody, proč potřebujeme nový web a časem jsme zjistili, že je to priorita. Zjistili jsme, že hlavní web „sežere“ téměř 3 MB dat jen na úvodní stránce, proto jsme si řekli, že nový web bude mít i speciální verzi pro mobilní zařízení a tato verze bude odlehčená (hlavní verze však nebude datově o tolik náročnější), což byl první důvod. Dalšími důvody jsou například bezpečnost, která je na aktuálním webu velmi zanedbaná a pro hráče tedy nebezpečná. Tento důvod zvedl prioritu webu zase o kousek výše, Drahy chtěl více pomocníků a k tomu si řekl, že nám pomůže opět nový web a to tím, že na novém webu se zavede jakési postupné přidělování pravomocí, které hráč získá za pravidelnou pomoc jiným hráčům, příspěvkům k věci na novém fóru, pomoc při řešení nahlášených chyb a skutečném zájmu pomoci serveru včetně jeho obyvatelům a postupem času se z obyčejného hráče, který pravidelné pomáhá a chce pomoci může v případě zájmu stát GM (nebo jiný druh pomoci) a ověří se tím skutečná motivace pomáhat serveru při jeho dalším působení a tak odpadne starost s výběrovým řízením a předáváním nebezpečných práv jedincům, kteří nejsou skutečně ověření a jen chtějí „těžit“ z nově nabitých pravomocí. Tato skutečnost zvedla prioritu webu zase o něco výš, neboť pomoc je nutná a byla by třeba už včera. Dalším důvodem k novému webu je redakční systém. Drahy bude mít absolutní kontrolu nad celým webem (nyní už i já), pravidelnými aktualizacemi, zabezpečením a dalšími v jednom kliknutí v administraci a uvádění novinek bude pro něj hračka a ušetří mu mnoho času oproti starému webu. Měsíční poplatky jsou velké a se zdražováním stále větší a bez dobrovolných příspěvků a Drahyho současné situaci je velmi náročné server živit a tak na novém webu bude reklama od Googlu, která nebude na webu překážet a která zajistí z velké části živení serveru v jeho pravidelných měsíčních poplatcích. Další důvod, který zvedl prioritu webu. Jako další zmíním třeba propojení webu, fóra a nahlašování chyb s jedním účtem, se kterým se přihlašujete ve hře nebo nový systém na nahlašování chyb.

Všechny tyto skutečnosti a mnohé další katapultovaly nový web na nejvyšší prioritu a proto se jím nyní více zabýváme. Pokud se hráčům zdá, že je v současnosti web nepotřebný a že není tak důležitý jako opravy chyb (které i tak děláme) nebo otevření nových věcí, není tomu tak a to se tu celou dobu snažím přiblížit. Je třeba si uvědomit, že s novým webem budeme mít více pomocníků (viz část o systému přidělování pravomocí), přehlednější reporty chyb, bezpečný web a tedy bez obav, že o účet přijdete, více času na opravy díky redakčnímu systému, pro hráče snadnější dohledání důležitých informací atd. Je to tedy investice do budoucna - nutná investice. K čemu je nám otevření nových instancí, když po otevření nebude čas na opravy, protože je málo lidí nebo přijdete o účet kvůli nezabezpečenému webu a otevření je vám k ničemu. Je tedy třeba se na to dívat z tohoto pohledu a já věřím, že jsem ho zde podrobně popsal. Nyní k situaci, proč se web pozdržel.

Web je složitá záležitost a propojení redakčního fungujícího systému s webem není samozřejmě lehká záležitost (ještě v případě Drahyho, který to dělá zadarmo bez profesionálních firem a chce mít web co nejvíc v pořádku a svým způsobem pro hráče dokonalý). Problémy nastaly hned tři v poslední době.

První je v oblasti právě propojení webu se serverem a webovou správou, kde se občas nedaří aktivovat nové a dokonce i staré účty z nepochopitelných důvodů. Jelikož při nasazení webu budou všechny účty manuálně deaktivované a bude třeba změnit u všech hesla a aktivovat je, je to zásadní problém. Situaci je těžké řešit, neboť se stává jen „občas“ a ne u všech, což opravu dělá mnohem složitější (stane se tak v jednom z 10 případů, kdy aktivace zkrátka nejde).

Další problém nastal u nového systému nahlašování chyb. Drahy a další lidé, se kterými dělal na novém komponentu pro náš budoucí web, se s ostatními nedohodl v téměř závěrečné fázi jeho vývoje, protože ostatní si začali nárokovat práva, chtěli komponent udělat komerční a chtěli z něj pravidelný přísun poplatků, reklamy (dokonce i u našeho použití) atd., což se Drahymu samozřejmě nelíbilo (měl být přístupný pro všechny zdarma včetně nás) a jelikož se nijak neshodli, projekt byl ukončen, přestože velkou část práce na komponentu odvedl především právě Drahy (bohužel ne všechnu). Nyní hledáme náhradu nejlépe v hotovém komponentu na nahlašování chyb, který bude nekomerční a nebude ho muset Drahy dělat sám nebo s lidmi, kteří poté budou chtít za něj peníze.

Do třetice je tu problém s aktualizací na majoritní verzi redakčního systému Joomla, na kterém nový web poběží. Z verze 2.5 (na které aktuálně jsme) na verzi 3.0. Jedná se o majoritní verzi a tak jsou tu drobné komplikace. Nejsou zásadní, ale zdržují. Nakonec jsme se však rozhodli, že zůstaneme čistě u verze 2.5, jelikož je to verze s dlouhodobou podporou ze strany komunity a přejdeme až v případě vypuštění verze 3.5, avšak některé věci převezmeme již nyní.

Tolik k důležitým informacím ohledně našeho webu a doufám, že jsem vás mojí v pořadí druhou novinkou moc neunavil, ale chtěl jsem zmínit všechny důležité informace v jednom bloku, aby každý věděl, na čem momentálně jsme a hlavně z jakých důvodů.

[ Zprávu upravil Sebastian  18-11-2012 13:42:15 ]

stránky: 1
Forum Navigation: Jump To This Forum